• Maj

    19

    2017
  • 1910
  • 0
Instalacje elektryczne wewnątrz domu

Instalacje elektryczne wewnątrz domu

Wewnętrzną sieć elektryczną można zainstalować na dwa sposoby:

Pod tynkiem – jednożyłowe przewody umieszczane w rurkach osłonowych. Metoda ta jest jednak kosztochłonna, gdyż wymaga wykucia w ścianie bruzd. Model ten nadaje się do ścian pokrytych tynkiem wielowarstwowym.

Po wierzchu ściany – sieć instalowana specjalnymi mocowaniami lub umieszczana w listwach. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy dostęp do kabli, dzięki czemu łatwo można dokonać naprawy lub modernizacji sieci.

Średni przekrój stosowanych obwodów waha się w przedziale od 1,5 mm2 do 2,5 mm2. Instalacje powinny być prowadzone trzema (obwody jednofazowe) lub pięcioma przewodami (obwody trójfazowe). Ważne są również kolory przewodów. Kolor jasnoniebieski przeznaczony jest pod przewód neutralny, zaś żółto-zielony zarezerwowany jest dla przewodów ochronnych PE.

Puszki izolacyjne łączą przewody elektryczne na rozgałęzieniach. Łączenie to powinno się odbywać poprzez zaciski śrubowe lub złączki samozaciskowe. Zanim zaczniesz prace dowiedz się więcej o procesie zmiany sprzedawcy energii i wybierz dostawcę, który ma tani prąd.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2017