• Lipiec

    27

    2017
  • 1411
  • 0
Wybór taryfy budowlanej

Wybór taryfy budowlanej

Nie jest prawdą, że osoby budujące się mają do wyboru tylko jedną taryfę energetyczną. Do wyboru jest bowiem taryfa C11, C12a i C12b. Którą wybrać?

Rodzaje taryfy budowlanej

Taryfa budowlana to nic innego jak jedna z taryf C, z których korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa. Osoby, które budują dom mają do wyboru jedną taryfę jednostrefową – C11 oraz dwie taryfy dwustrefowe C12a oraz C12b. W przypadku pierwszej taryfy budowlanej stawka za kilowatogodzinę w ciągu doby nie zmienia się – o każdej porze dnia i nocy płacimy tyle samo za 1 kWh. Z kolei taryfa dwustrefowa oznacza, że doba jest podzielona na dwie strefy, w których obowiązują inne ceny energii elektrycznej. W C12a mamy do czynienia z strefą szczytową (droższy prąd) i pozaszczytową (tańszy prąd). Natomiast w taryfie C12b doba jest podzielona na strefę dzienną i nocną – niższe stawki obowiązują w strefie nocnej, a wyższe w strefie dziennej.

Założenie prądu budowlanego

Jak załatwić prąd budowlany? W tym celu trzeba udać do operatora systemu dystrybucyjnego, zwanego także dystrybutorem, dostawcą prądu i złożyć wniosek o przyłącze energetyczne. Co istotne we wniosku należy podać nie tylko podstawowe dane, takie jak adres obiektu/działki, który ma zostać przyłączony do sieci. Podajemy w nim również informacje o szacunkowym zużyciu prądu oraz określamy moc przyłączeniową. O pomoc przy wypełnieniu wniosku możemy poprosić pracownika firmy energetycznej.

Zmiana taryfy energetycznej

Po zakończeniu prac budowlanych zgłaszamy ten fakt właściwemu organowi Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miejskiego. Następnie składamy wniosek o zmianę taryfy energetycznej z budowlaną na zwykłą, czyli z C na G. Takie przejście jest korzystne, bowiem taryfa budowlana jest droższa o kilkanaście procent od taryfy G.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2017