• Styczeń

    30

    2017
  • 2743
  • 0
Oznaczenie taryfy za prąd

Oznaczenie taryfy za prąd

G11, G12, C12a, C22b to przykłady oznaczeń grup taryfowych, które stosują sprzedawcy i dystrybutorzy energii w celu sklasyfikowania klienta. Oznaczenie grupy taryfowej zależy od kliku czynników:

– Rodzaju klienta – dom czy firma,

– Napięcia zasilania – niskie, średnie czy wysokie,

– Mocy umownej – do 40 kW i powyżej 40 kW,

Liczby stref czasowych, w których rozliczany jest klient – jedna strefa (jednakowa cena przez całą dobę), dwie strefy (niższa cena w określonych godzinach), trzy strefy (trzy różne poziomy cen w określonych godzinach w ciągu doby)

Dla przykładu, gospodarstwa domowe korzystają z grup taryfowych G1x. Może to być taryfa G11 z jednakową ceną energii przez cała dobę lub G12,  taryfa dwustrefowa z tańszą energią w ściśle określonych godzinach, głównie w nocy.

Firmy z kolei korzystają z taryf C, B i A. Małe firmy, które korzystają z mocy umownej do 40 kW (zużycie energii w ciągu roku poniżej 250 MWh), rozliczane są w taryfach C11 lub C12.

Średnie firmy, korzystające z mocy umownej powyżej 40 kW, rozliczane są w taryfach C21 lub C22. Duże firmy, które do funkcjonowania potrzebują średniego napięcia, mają taryfy oznaczone literą B, a największe przedsiębiorstwa podłączone do sieci wysokiego napięcia mają taryfy oznaczone literą A.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2017