• Lipiec

    7

    2017
  • 1743
  • 0
Przedłużacz bębnowy i inne

Przedłużacz bębnowy i inne

Przedłużacz, zasilacz, przedłużka, co kryje się pod tymi nazwami?  Z kablem przedłużającym, z wtyczką na jednym końcu gniazdem wtykowym na drugim końcu, mamy do czynienia częściej niż myślimy. Określenie to zazwyczaj odnosi się do rozszerzenia sieci zasilającej, ale jest również stosowane w odniesieniu do rozszerzeń dla różnych typów okablowania. Jeśli wtyczka i gniazdo sieciowe mają różne typy, wówczas mowa o przewodzie z adapterem.

Termin „przedłużacz” jest używany, od co najmniej 1946r.

Przedłużacze są dostępne w różnych kolorach, długościach, grubościach, dotyczą ich także pewne obowiązki serwisowe. Ogólnie rzecz biorąc, im większa jest moc urządzenia, tym grubsze kable potrzebują znajdą się w przedłużaczu. Niektóre przewody przedłużające zawierają również zabezpieczenia, takie jak spolaryzowaną wtyczkę i gniazd czy zaciski uziemiające.

Do czego służy przedłużacz?

Przedłużacz elektryczny to proste urządzenie. Ma ono za zadanie zwiększenie zasięgu kabla zasilającego przymocowanego do urządzenia. Można też podłączyć pod niego większą liczbę urządzeń, jeśli wybierzemy przedłużacz zakończony szeregiem gniazd (zazwyczaj 3 lub więcej) często ułożonymi w jednej linii.

Jak działa przedłużacz?

Przewody elektryczne (zwykle miedziane) umieszczone są w gumie. Przewody te prowadzą napięcie z gniazda ściennego przez końcówkę kabla do końca gniazda końcowego. Po drodze, utrzymują natężenie i moc prądu, dlatego korzystając z kabla przedłużającego urządzenie może poprawnie pracować.

Czy aluminium przewodzi prąd, czytaj na EnergiaDirect.pl

Jaki mamy prąd w kontakcie – odpowiada kalkulator energii EnergiaDirect.pl

Ważne jest, aby pamiętać, że długość przewodu wpływają, na jakość energii elektrycznej, jaką otrzymuje urządzenie. Ze względu na tarcie i straty energii, dłuższe przewody wytwarzają mniej energii użytecznej, niż krótsze. Narzędzia, które ciągną dużo prądu, potrzebują najkrótszego przewodu. W przeciwnym razie urządzenia będzie „zmuszać się” do wyciągnięcia z przewodu wymaganej mocy i może przedwcześnie spłonąć, gdyż pozyskaną energię przeznaczy nie na pracę a na pobór prądu, co je osłabi i przegrzeje.

Jakie przedłużacze wyróżniamy?

  • Pojedyncze – wyposażone w jedno gniazdko
  • Listwowe – wyposażone w dwa lub więcej gniazd. Często tego rodzaju przedłużacze posiadają wyłącznik, odcinający dopływ prądu do wszystkich gniazd
  • Bębnowe – wyposażone zwykle w do czterech gniazd. Najczęściej stosowane na placach budowy lub w zakładach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża swoboda w operowaniu urządzeniami pobierającymi prąd.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2017