• Luty

    9

    2017
  • 229
  • 0
Ile gniazd w domu?

Ile gniazd w domu?

Każda instalacja sieci elektrycznej to licznik, kable wraz z urządzeniami końcowymi i gniazdami. Instalacja musi być zaplanowana na samym początku prac instalatorskich. Ilość i rozmieszczenie gniazd elektrycznych musi być dobrze przemyślane.

Kuchnia – pomieszczenie, gdzie używanych jest najwięcej sprzętów elektrycznych. Minimalna liczba gniazd wynosi od 5 do 6 na jedną kuchnię. Każde gniazdo elektryczne powinno być zaopatrzone w styk ochronny. Kuchenka elektryczna i lodówka muszą być podpięte do gniazd wysokonapięciowych. Dodatkowo gniazdo zamontowane w pobliżu zlewu kuchennego powinno być wyposażone w klapkę ochronną i specjalne uszczelki (by w czasie nie używania gniazdka nie narażać je na zamoczenie).

Łazienka – w łazience musimy przewidzieć korzystanie z takich urządzeń jak pralka, suszarka do włosów czy golarka. Dla pralki musimy przewidzieć wysokonapięciowe gniazdo z bolcem, zaś dla dodatkowych urządzeń włączanych okazjonalnie np. jedno podwójne gniazdo zwykłe. Gniazdo dla urządzeń typu golarka i suszarka powinno być zamontowane blisko lustra. Warto również pamiętać o tym, by gniazdko przy lustrze miało klapkę ochronną.

Pokoje – przyjmuje się zasadę jedno podwójne gniazdo na każde 5 m2 pomieszczenia. Przy planowaniu rozmieszczenia sieci elektrycznej warto od razu zaplanować rozmieszczenie poszczególnych mebli a szczególnie biurka na komputer.

Inne pomieszczenia – co najmniej jedno podwójne gniazdo (np. dla włączanego okazjonalnie odkurzacza). Jeśli planujemy korzystać z narzędzi ogrodniczych warto również zamontować specjalne gniazdo na zewnątrz budynku lub w garażu.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2017